Sdílejte naše stránky na Facebooku Podpořte nás

Nadační fond pomoci Karla Janečka

   
100 000 Kč

peníze potřebné pro projekt

61 728 Kč

vybráno

x 1.62

NAVÝŠENÍ VAŠEHO PŘÍSPĚVKU KARLEM JANEČKEM

= 100 000 Kč

suma získaná na podporu projektu

Sbírka pro vážně nemocnou kamarádku

20141227_164947

Díky špatnému závěru lékařky je tak vážně nemocná, že už ani neunese vlastní děti.

Nedávno se na nás obrátila paní Jana P. s prosbou o pomoc pro kamarádku Lenku. Lenka, maminka třech dětí, je vážně nemocná a paní Jana se rozhodla pokusit se jí v nelehké životní situaci alespoň trochu ulehčit. Bohužel i v tomto případě se Lenka dostala do tíživé situace cizím zaviněním.

Lenka začala mít ve dvaceti letech mírné potíže s dýcháním, zejména při větší zátěži. Její plicní lékařka provedla několik testů na různé inhalátory, ale žádný z nich neměl pozitivní odezvu. Předepsala jí tedy alespoň inhalátor a Lenka chodila pravidelně na kontroly. Její zdravotní stav se nijak zvlášť nehoršil, ale ani nelepšil.

V roce 1999 Lenka otěhotněla a její zdravotní stav se horšil. Paní doktorka tedy předepsala jiné léky, vhodné pro těhotné, a Lenka i nadále docházela na kontroly. Po ukončení kojení se Lenka vrátila k lékům původním. Její zdravotní stav se pomalu, ale neustále, zhoršoval. Po druhém dítěti měla již problém vyjít větší kopec. Paní doktorka jí předepisovala stále silnější léky a dělala každé tři měsíce testy na přístroji, který odhalí s jistotou, zda-li se jedná o astma. Jednoho dne se astma potvrdilo. Závěr paní doktorky byl, že Lenky stav je nevratný a ona se ho bude snažit alespoň zastavit.

V roce 2009, kdy se Lence narodil třetí potomek, se její stav neustále horšil. Začínalo to být neúnosné, už ani neunesla své vlastní dítě, obrátila se tedy na paní doktorku s prosbou, zda je možná nějaká operace. Paní doktorka Lenku zamítla, prý jsou „vážnější adepti na operaci“.

Lenka celou záležitost, především kvůli dětem, nechtěla nechat jen tak, zavolala tedy na plicní kliniku do Plzně. Bohužel jí bylo řečeno, že se na jejich kliniku může dostat pouze na doporučení ošetřujícího plicního lékaře, tedy v takovém případě, že už ani on si nebude vědět rady. Lenka tedy dál navštěvovala svoji plicní lékařku a užívala stejné léky. V roce 2013 však Lenky ošetřující lékařka spáchala sebevraždu a Lenka musela shánět nového plicního lékaře. Na plzeňskou kliniku ji nakonec objednali.

Když přišla do ordinace s výsledky spirometrie, pan doktor k jejímu překvapení, konstatoval, že nejde o nález astmatika. Byla ihned poslána na RTG plic, kde již byly patrná ložiska (přitom RTG plic dělala i Lenčina původní paní doktorka každý rok a tvrdila, že je vše v pořádku!). Lence byl diagnostikován pokročilý plicní emfyzém obou plicních křídel a byla jí doporučena transplantace. V tom celém neštěstí se Lence ulevilo, protože se konečně po letech dozvěděla pravou diagnózu a svitla jí naděje, že po transplantaci bude zase normálně žít.

V listopadu roku 2014 Lenka začala s transplantační přípravou. V současné době má veškerá potřebná vyšetření hotová.

„Zařazení na čekací listinu Lenka však prozatím odmítá a snaží se zákrok co nejvíce oddálit. Po nastudování všech dostupných materiálů jsem dokonale pochopila, proč to dělá. Sama jsem maminka dvou synů a dokážu zcela pochopit, jak moc těžké musí toto rozhodnutí být. Člověk s touto diagnózou moc dobře ví, jaká jsou rizika a jaké komplikace mohou nastat. Statistiky uvádějí, že po transplantaci plic se roku dožívá 75% pacientů, pěti let 50-55% pacientů. Dále již statistiky nic neuvádějí. Po zvážení toho všeho a přičtení, že máte doma nejmladší dítě ve věku šesti let, se není čemu divit, že odkládáte nevyhnutelné. Při rozhovoru s Lenkou se mi vehnaly slzy do očí, protože si asi nikdo nedokáže představit, že pro vás pošlou sanitku, vy se musíte ihned zabalit, rozloučit se s dětmi a odjet k zákroku, když nevíte, jestli se vůbec vrátíte domů,“ uvádí Lenčina kamarádka Jana P.

V současné době Lenka sama ujde asi 70 metrů a se stále se zhoršujícím stavem se tato vzdálenost neustále zkracuje. Na začátku března Lenka začala léčbu DDOT (dlouhodobou domácí oxygenoterapii). Lenka potřebuje auto, bez kterého je zcela imobilní. Proto se její kamarádka rozhodla za podpory Nadačního fondu pomoci založit finanční sbírku, která pomůže nemocné matce dovézt děti do školy či na kroužky. Prý „aby věděla, že jsou tu lidé, kteří jsou připraveni ji pomoci v těchto těžkých chvílích“.

Štítky: ,

Aktuální projekty nadačního fondu

Nadačník
 

Nadačník

 
Vybralo se
92 688 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
HLÍDACÍ PSI DEMOKRACIE
 

HLÍDACÍ PSI DEMOKRACIE

 
Vybralo se
798 378 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
Právo na léčbu
 

Právo na léčbu

 
Vybralo se
391 268 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
Nový Prostor 500
 

Nový Prostor 500

 
Vybralo se
125 649 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
Květná zahrada pomáhá dětem
 

Květná zahrada pomáhá dětem

 
Vybralo se
261 275 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU