Sdílejte naše stránky na Facebooku Podpořte nás

Nadační fond pomoci Karla Janečka

   

Ukradenou částku nám vykompenzoval matematický akrobat Karel

,
OC14C_02531

Štítky: , ,

Jedním z hlavních cílů sdružení Adventor o. s. je zlepšovat dostupnost odborné péče pro autistické děti, proto jsme byli velmi rádi, když jsme dostali příležitost přispívat takovým dětem na skupinové nácviky hry a komunikačních dovedností na specializovaném pracovišti, což nám umožnil magistrát Hlavního města Prahy svým šlechetným darem.

Prostředky jsme obdrželi na náš účet těsně před koncem roku 2014. Téměř bezprostředně poté kolegyně Blanka, která jako správkyně nadačních aktivit byla držitelkou dispozičních práv k tomuto účtu, obdržela elektronickou poštou vánoční přání. Vlastně na něm nebylo nic zvláštního, bylo to prostě jedno z mnoha příchozích přání k vánocům, přišlo ze známé adresy a skutečnost, že bylo archivované ve formátu zip, většinu lidí ani dnes nepřekvapí.

Naneštěstí tato práva byla podvržená a kromě věrohodně vyhlížejícího přání obsahovala také skrytý program (tzv. backdoor), který se v tichosti nainstaloval Blance do počítače a sledoval, jaké navštěvuje stránky. Tento program nedělal nic až do chvíle, kdy Blanka navštívila internetové bankovnictví, a bylo ironií osudu, že sama má ve stejné bance i svůj osobní účet. Po přihlášení vypadalo vše stejně, jako jindy, jen se přímo uvnitř těchto stránek objevila nabídka banky na instalaci zabezpečovacího programu pro chytré mobilní telefony. Blanka usoudila, že když takový program nabízí její, resp. naše banka, jistě je to bezpečné – nemohla v tu chvíli vědět, že pruh s nabídkou tam vpašoval onen program backdoor, který si zároveň zapamatoval přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, a tak si program do telefonu nainstalovala. Věřím, že by to zmátlo i zkušenější uživatele, protože tento „zabezpečovací“ program se jmenoval a vypadal stejně, jako skutečně existující antivirový program pro mobilní telefony. Tento program ale dělal jen jednu věc: pokud přišla SMS s ověřovacím kódem z banky, v tichosti poslal zprávu kamsi do internetu a v telefonu jí smazal.

Dále už šly události rychle za sebou – zločinci si nejdříve na malé částce, kterou předtím poslali na náš účet, ověřili, že dovedou tuto částku převést zpět k sobě, poté zrušili upozornění na pohyby na účtu a zadali převod částky 98 000,- Kč. Vzhledem k tomu, že Vánoce byly v plném proudu, nikdo si této skutečnosti nevšiml a zloději částku vybrali v hotovosti. Následně se pokusili ukrást ještě další obnos, ale v tom jim už zabránily úřady a policie. Následně se ukázalo, že pachatelé jsou příslušníci jednoho z bývalých států ruské federace, doklady, které předložili bance, jsou zfalšované a že pochopitelně nejsou k zastižení.

Jakkoli se v poslední době o podobných kriminálních činech často hovoří, jsme přesvědčeni, že podobná věc se může stát téměř komukoli – pokud napadená osoba není obzvlášť podezíravá nebo odborně zdatná v počítačové kriminalitě, může tak dovedně připravenému útoku podlehnout velmi snadno. Nezbývá než apelovat na uživatele, aby za žádných okolností neotevírali přílohy elektronické pošty ve formátu zip, pokud nejsou s odesílatelem předem domluveni, že si takovou přílohu pošlou.

My jako nezisková organizace, závislá na darech a dotacích, jsme tím byli fatálně poškozeni a bylo jasné, že zmíněnou částku už nejspíše nikdy nedostaneme zpět. V této tíživé situaci nám naštěstí nabídl pomoc Nadační fond pomoci Karla Janečka, který se rozhodl nám svým darem ztrátu vykompenzovat a nebyl by to matematický akrobat Karel Janeček, kdyby nám nebylo oznámeno, že na sanaci škody obdržíme částku 12*203, což je 96.000,-  Kč. Tím jsme zachráněni a můžeme dále beze stresu pokračovat ve svých aktivitách zaměřených na všestrannou pomoc komukoli, kdo má něco společného s autismem. Zároveň se tím Karel Janeček symbolicky zařadil mezi nás a tak i jeho ruka pomáhá tam, kde pomáháme my. Karle, moc děkujeme za všechny malé i velké, kterým se snažíme pomáhat!

Michal Roškaňuk, předseda výkonného výboru, Adventor o. s.

Aktuální projekty nadačního fondu

Květná zahrada pomáhá dětem
 

Květná zahrada pomáhá dětem

 
Potřebujeme
260 000 Kč

Zbývá vybrat
223 986 Kč

Po příspění K. Janečkem
ZBÝVÁ JEN 138 263 Kč

 
VÍCE O PROJEKTU
Pomozme Markétě a Mirkovi domů
 

Pomozme Markétě a Mirkovi domů

 
Potřebujeme
360 000 Kč

Zbývá vybrat
212 194 Kč

Po příspění K. Janečkem
ZBÝVÁ JEN 130 984 Kč

 
VÍCE O PROJEKTU
SOS Dětské vesničky
 

SOS Dětské vesničky

 
Potřebujeme
324 000 Kč

Zbývá vybrat
320 598 Kč

Po příspění K. Janečkem
ZBÝVÁ JEN 197 900 Kč

 
VÍCE O PROJEKTU
Magie vztahů
 

Magie vztahů

 
Potřebujeme
311 872 Kč

Zbývá vybrat
162 971 Kč

Po příspění K. Janečkem
ZBÝVÁ JEN 100 599 Kč

 
VÍCE O PROJEKTU
Kontrasty
 

Kontrasty

 
Potřebujeme
113 400 Kč

Zbývá vybrat
104 012 Kč

Po příspění K. Janečkem
ZBÝVÁ JEN 64 205 Kč

 
VÍCE O PROJEKTU