Sdílejte naše stránky na Facebooku Podpořte nás

Nadační fond pomoci Karla Janečka

   

Ukradenou částku nám vykompenzoval matematický akrobat Karel

,
OC14C_02531

Štítky: , ,

Jedním z hlavních cílů sdružení Adventor o. s. je zlepšovat dostupnost odborné péče pro autistické děti, proto jsme byli velmi rádi, když jsme dostali příležitost přispívat takovým dětem na skupinové nácviky hry a komunikačních dovedností na specializovaném pracovišti, což nám umožnil magistrát Hlavního města Prahy svým šlechetným darem.

Prostředky jsme obdrželi na náš účet těsně před koncem roku 2014. Téměř bezprostředně poté kolegyně Blanka, která jako správkyně nadačních aktivit byla držitelkou dispozičních práv k tomuto účtu, obdržela elektronickou poštou vánoční přání. Vlastně na něm nebylo nic zvláštního, bylo to prostě jedno z mnoha příchozích přání k vánocům, přišlo ze známé adresy a skutečnost, že bylo archivované ve formátu zip, většinu lidí ani dnes nepřekvapí.

Naneštěstí tato práva byla podvržená a kromě věrohodně vyhlížejícího přání obsahovala také skrytý program (tzv. backdoor), který se v tichosti nainstaloval Blance do počítače a sledoval, jaké navštěvuje stránky. Tento program nedělal nic až do chvíle, kdy Blanka navštívila internetové bankovnictví, a bylo ironií osudu, že sama má ve stejné bance i svůj osobní účet. Po přihlášení vypadalo vše stejně, jako jindy, jen se přímo uvnitř těchto stránek objevila nabídka banky na instalaci zabezpečovacího programu pro chytré mobilní telefony. Blanka usoudila, že když takový program nabízí její, resp. naše banka, jistě je to bezpečné – nemohla v tu chvíli vědět, že pruh s nabídkou tam vpašoval onen program backdoor, který si zároveň zapamatoval přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, a tak si program do telefonu nainstalovala. Věřím, že by to zmátlo i zkušenější uživatele, protože tento „zabezpečovací“ program se jmenoval a vypadal stejně, jako skutečně existující antivirový program pro mobilní telefony. Tento program ale dělal jen jednu věc: pokud přišla SMS s ověřovacím kódem z banky, v tichosti poslal zprávu kamsi do internetu a v telefonu jí smazal.

Dále už šly události rychle za sebou – zločinci si nejdříve na malé částce, kterou předtím poslali na náš účet, ověřili, že dovedou tuto částku převést zpět k sobě, poté zrušili upozornění na pohyby na účtu a zadali převod částky 98 000,- Kč. Vzhledem k tomu, že Vánoce byly v plném proudu, nikdo si této skutečnosti nevšiml a zloději částku vybrali v hotovosti. Následně se pokusili ukrást ještě další obnos, ale v tom jim už zabránily úřady a policie. Následně se ukázalo, že pachatelé jsou příslušníci jednoho z bývalých států ruské federace, doklady, které předložili bance, jsou zfalšované a že pochopitelně nejsou k zastižení.

Jakkoli se v poslední době o podobných kriminálních činech často hovoří, jsme přesvědčeni, že podobná věc se může stát téměř komukoli – pokud napadená osoba není obzvlášť podezíravá nebo odborně zdatná v počítačové kriminalitě, může tak dovedně připravenému útoku podlehnout velmi snadno. Nezbývá než apelovat na uživatele, aby za žádných okolností neotevírali přílohy elektronické pošty ve formátu zip, pokud nejsou s odesílatelem předem domluveni, že si takovou přílohu pošlou.

My jako nezisková organizace, závislá na darech a dotacích, jsme tím byli fatálně poškozeni a bylo jasné, že zmíněnou částku už nejspíše nikdy nedostaneme zpět. V této tíživé situaci nám naštěstí nabídl pomoc Nadační fond pomoci Karla Janečka, který se rozhodl nám svým darem ztrátu vykompenzovat a nebyl by to matematický akrobat Karel Janeček, kdyby nám nebylo oznámeno, že na sanaci škody obdržíme částku 12*203, což je 96.000,-  Kč. Tím jsme zachráněni a můžeme dále beze stresu pokračovat ve svých aktivitách zaměřených na všestrannou pomoc komukoli, kdo má něco společného s autismem. Zároveň se tím Karel Janeček symbolicky zařadil mezi nás a tak i jeho ruka pomáhá tam, kde pomáháme my. Karle, moc děkujeme za všechny malé i velké, kterým se snažíme pomáhat!

Michal Roškaňuk, předseda výkonného výboru, Adventor o. s.

Aktuální projekty nadačního fondu

Nadačník
 

Nadačník

 
Vybralo se
92 688 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
HLÍDACÍ PSI DEMOKRACIE
 

HLÍDACÍ PSI DEMOKRACIE

 
Vybralo se
798 378 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
Právo na léčbu
 

Právo na léčbu

 
Vybralo se
391 268 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
Nový Prostor 500
 

Nový Prostor 500

 
Vybralo se
125 649 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
Květná zahrada pomáhá dětem
 

Květná zahrada pomáhá dětem

 
Vybralo se
261 275 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU