Sdílejte naše stránky na Facebooku Podpořte nás

Nadační fond pomoci Karla Janečka

   

Povídali jsme si s manželkou našeho pana ředitele

PSX_20150824_103836

Štítky: ,

Silvie Horká je nejenom manželkou našeho pana ředitele, ale také jedním z mála lidí, který zná Nadační fond pomoci téměř od jeho počátků a jakožto „divák“ může objektivně posoudit, kam jsme se posunuli. Zajímalo nás nejenom, jak vnímá Nadační fond pomoci, ale také jsme se zeptali na pár zákulisních, až bulvárních informací o našem panu řediteli.

 

Silvo, v úvodu se nám prosím představ.

V současné době jsem především matkou. Kromě toho učím na Univerzitě Hradec Králové předměty, které se zabývají sociálně výchovnou prací s menšinami. A na MPSV pracuji v projektu Transformace sociálních služeb, konkrétně v oblasti týkající se budoucího nastavení služeb pro rodiny; nastavení fungování služeb na pomezí zdravotně sociálním a v oblasti reformy psychiatrické péče. Před rodičovskou dovolenou jsem téměř 9 let pracovala v NNO, s romskými rodinami.

Již o tobě víme, že jsi pracovala v neziskovém sektoru, můžeš svoje působení blíže popsat?

Pracovala jsem téměř 9 let v Občanském sdružení Salinger v Hradci Králové. Byla to moje první práce a dala mi všechno, co dneska umím, pomohla mi tam, kde jsem a taky mi dala pár skvělých lidí, které jsem během svého fungování tam poznala. Po celou tu dobu jsem pracovala v projektu, jehož cílem byla aktivizace Romů, posledních 5 let jsem službu vedla. Cíl té práce jsem chápala (a chápu) jako nastavování zrcadla většinové společnosti Romům.

Znáš Nadační fond pomoci od zrodu, jak vnímáš jeho vývoj?

Téměř od zrodu… Je jasné, že se nedá napsat nic jiného, než to, že vnímám velký posun. Máte velké štěstí na tým i na šéfa. Podařilo se vám najít mezery v systému a doplnit je tak, že děláte to, co je v ČR ojedinělé. Jsem zvědavá, jakou cestou půjdete dál.

Oslovil tě v poslední době nějaký projekt NFP?

Je toho určitě více. Co mě nadchlo hodně je projekt Sociální klinika, myslím, že je to skvělý nápad, který tady v republice chyběl. Jsem totiž přesvědčená o tom, že terapeutické služby nemusí být jen luxusem, nebo něčím, co je jen pro určitou vrstvu lidí. Je fajn, že se můžou stát po nějakou dobu součástí životů lidí, kteří by na ně v komerční podobě nedosáhli.

Jak vnímáš aktuální společenskou odpovědnost v ČR?

Přijde mi, že je to čím dál lepší. Když jsem v roce 2005 začínala pracovat v sociálních službách, pojem „sociální odpovědnost“ se ještě moc neskloňoval. I když velké firmy měly projekty, které podporovaly místní společenství.  Pro mě by bylo zajímavé se ptát na to, proč jsou firmy společensky odpovědné? Pokud je to proto, že je to teď trendy, pak je něco špatně. Já, stojící na straně nezisku, společenskou odpovědnost firem vítám – do NGO přináší tolik potřebné peníze, odborníky, věcné dary, apod. Bylo by zajímavé ptát se lidí v ziskové sféře, jak to vidí oni.

A teď trochu bulvárně. :) Jak ses vlastně dala dohromady s Čestmírem (pozn. redakce: s Čestmírem Horkým, ředitelem Nadačního fondu pomoci) ?

Poznali jsme se v práci. Můj muž tu historku rád vypráví a hodně si ji přikrášluje (dle hesla: žádná lež nemůže stát v cestě dobré historce :), takže já bych s dovolením zůstala u té práce…

Tahá si tvůj muž práci i domů? Povídáte si o práci?

Skoro se mi chce říct „moc ne, bohužel“. Čestmír není typ člověka, který by dobrovolně mluvil o práci.  Celý prozatímní profesní život se pohybujeme v dost podobné oblasti,  no a většinou  míváme odlišné názory, takže diskuse neplynou v poklidu.  Možná je to tím. :)

Co bys do budoucna popřála Nadačnímu fondu pomoci?

Přála bych NFP, aby se mu podařilo udržet pozitivní energii v týmu, protože na tom to, podle mě stojí a padá. Aby se i nadále dařilo naplňovat hlavní cíl – pomáhat těm, kteří udělali dobrou věc a doplatili na to…A taky co nejvíce kauz, ve kterých doslova nejde o život a zdraví, tam se totiž těžko dá rozhodovat a být aspoň trochu objektivní…

Aktuální projekty nadačního fondu

Nadačník
 

Nadačník

 
Vybralo se
92 688 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
HLÍDACÍ PSI DEMOKRACIE
 

HLÍDACÍ PSI DEMOKRACIE

 
Vybralo se
798 378 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
Právo na léčbu
 

Právo na léčbu

 
Vybralo se
391 268 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
Nový Prostor 500
 

Nový Prostor 500

 
Vybralo se
125 649 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU
Květná zahrada pomáhá dětem
 

Květná zahrada pomáhá dětem

 
Vybralo se
261 275 Kč

UKONČENO
DĚKUJEME VŠEM,
KTEŘÍ NA PROJEKT PŘISPĚLI

VÍCE O PROJEKTU